Mimo wielu badań i masy doświadczeń wciąż do końca nie wiemy, jaki sposób notowania jest obiektywnie najlepszy i czy w ogóle coś takiego istnieje. W końcu każdy ma trochę inny system i każdy z nas cały czas go doskonali. Dla jednych pisanie na kartce będzie najlepsze, inni preferują zwykłe notatki w Wordzie, a jeszcze inni poświęcają całe godziny na doskonalenie swojego pisma i wykonywanie kolorowych nagłówków.
A co na to badania?
Jak się niedawno okazała, pisanie ręcznych notatek sprawia, że łatwiej zapamiętujemy przerabiany materiał. Dzieje się tak zapewne dlatego, że pisanie ręczne angażuje nas bardziej, niż stukanie po klawiszach. Jednak nie oznacza to wcale, że ręczne notatki nie mają swoich minusów. Po pierwsze, nie możemy zapisać ich w chmurze ani od razu komuś przesłać, co sprawia, że za każdym razem, gdy chcemy po nie sięgnąć, musimy mieć przy sobie zeszyt lub segregator. Po drugie, są znacznie bardziej czasochłonne, przez co zamiast na naukę, marnujemy czas na pisanie porządnych notatek, starając się, żeby były kompletne i jak najbardziej staranne.
Traktuj notatki tak, jak Ci wygodnie
Zastanów się, czy lubisz robić notatki. Jeśli pisanie ich sprawia Ci przyjemność, lubisz rysować wykresy i wykonywać rysunki pomocnicze, to spokojnie się w to zanurz. Jednocześnie jednak nie czuj się do tego zobowiązanym. Jeśli masz wrażenie, że takie notowanie zabiera Ci za dużo czasu, to przerzuć się na prostszą i szybszą formę. Twoje notatki w pierwszej kolejności muszą być praktyczne, a dopiero potem estetyczne. Czarny atrament na białej kartce w kratkę sprawdzi Ci się również dobrze, jak kolorowa notatka z wypisanymi źródłami i pomocniczymi rysunkami. Nie marnuj czasu na notowanie, jeśli czujesz, że nie ma to najmniejszego sensu.
Nie bój się notować na urządzeniach elektycznych
No, chyba że twój nauczyciel ma z tym problem i za każdym razem, jak wyciągasz laptopa albo iPada grozi Ci uwagą. Wtedy dobrze jest porozmawiać ze swoim wychowawcą albo dowiedzieć się, jak taką sprawę rozstrzyga statut szkoły. Nikt nie każe Ci notować na papierze, a robienie notatek na urządzeniu może okazać się dla Ciebie znacznie praktyczniejsze i przyjemniejsze. Do tego to znacznie szybsza opcja, zwłaszcza jeśli potrafimy pisać bezwzrokowo, czyli nie patrząc na klawiaturę i nie szukając na niej odpowiednich klawiszy. Jeśli to rozwiązanie jest dla Ciebie wygodniejsze, warto na nie postawić i cieszyć się wprowadzonym do swojej nauki ułatwieniem.